Hotel pod Ciżemką, Sandomierz
, Sandomierz
Przyjazd
Wyjazd

Dodatkowe atrakcje

Co warto zobaczyć?

 1. Strona główna
 2. Oferty
 3. Dodatkowe atrakcje

O naszym mieście nie da się tylko rozmawiać - trzeba je zobaczyć!

 Niewątpliwie sceneria, w której zlokalizowany jest Hotel pod Ciżemką jest wyjątkowa pod wieloma względami. Stanowi ją sandomierskie stare miasto z jednym z najbardziej cenionych pod względem historycznym i architektonicznym rynków w Polsce. Od kilku lat rozgłosu dodaje mu również fakt, że jest miejscem w którym toczy się fabuła popularnego serialu ,,Ojciec Mateusz”. Sandomierz jest nazywany również ,, Małym Rzymem” ze względu na swoją lokalizację i urokliwe uliczki przesiąknięte klimatem dawnej historii.

SANDOMIERZ to miasto o X-wiekowej historii, malowniczo położone na krawędzi Wyżyny Kielecko-Sandomierskiej, opadającej skarpami do doliny Wisły. Niegdyś Sandomierz należał do największych miast w Polsce i był siedzibą książąt i rezydencją królów. Co dziś warto zobaczyć?

 • Brama Opatowska – fragment dawnych murów obronnych, jedna z czterech ocalałych bram wjazdowych do miasta. Ufundowana w XIV wieku przez króla Kazimierza Wielkiego. Ma 33 metry wysokości. Na jej szczycie znajduje się taras widokowy.
 • Podziemna Trasa Turystyczna – podziemne składy kupieckie z XV-XVII wieku ciągnące się pod kamieniczkami w Rynku. Trasa Podziemna ma długość około pół kilometra. Najgłębszy poziom sięga 12 metrów pod ziemią. W skład trasy wchodzą 34 komory.
 • Katedra - wzniesiona w XIV w., gotycka, zachowała pierwotny układ przestrzenny i bogatą dekorację rzeźbiarską we wnętrzu. Bazylika Katedralna wzniesiona została w miejscu pierwotnej romańskiej kolegiaty, która w 1818 roku otrzymała godność Katedry. Na ścianach naw widnieje zespół 16 obrazów, z których 12 tworzy cykl tzw. "Kalendarium", natomiast cztery obrazy pod chórem przedstawiają sceny z historii Sandomierza.
 • Zamek - wzniesiony w XIV w., na miejscu dawnego grodu, później przebudowany. Jest w swojej obecnej postaci wyrazem przemian i nawarstwień historycznych - obecnie siedziba Muzeum Okręgowego. Dawniej zamek składał się z czterech skrzydeł. W 1656 roku został wysadzony w powietrze przez wycofujących się z miasta Szwedów. Ocalało jedynie skrzydło zachodnie. Na dziedzińcu zamkowym zachowała się stara studnia, a pod powierzchnią fundamenty kazimierzowskiego zamku.
 • Collegium Gostomianum – wzniesione na początku XVII w. późnorenesansowe, zachowało pierwotny kształt architektoniczny i funkcję. Jest jedną z najstarszych szkół średnich w Polsce.
 • Dom Długosza – zbudowany w 1476 r. z fundacji słynnego historyka Jana Długosza. Jeden z najlepiej zachowanych gotyckich domów mieszkalnych. Wewnątrz mieści bogate zbiory Muzeum Diecezjalnego. Muzeum posiada bardzo cenne zbiory z zakresu malarstwa, rzeźby sakralnej, tkaniny, drobnej plastyki oraz elementów wystroju architektonicznego, jak również sztuki zdobniczej, ceramiki, kolekcji mebli, numizmatyki i archeologii.
 • Ratusz – jeden z najpiękniejszych ratuszy renesansowych w Polsce. Ufundowany w XIV wieku przez króla Kazimierza Wielkiego. Na ścianie południowej ratusza znajduje się zegar słoneczny wykonany w technice sgraffito. W ratuszu mieści się oddział Muzeum Okręgowego.
 • Zbrojownia rycerska – miejsce chętnie odwiedzane przez młodzież szkolną. Można tam przymierzyć zbroję, zobaczyć jak wygląda broń z bliska. Zbrojownia czynna w sezonie letnim. Spichlerz – Jest to jedyny zachowany do naszych czasów spichlerz sandomierski. Znajduje się w pobliżu skarpy wiślanej, w dolinie rzeki Wisły.
 • Synagoga - powstała w XVII / XVIII w. Sandomierska gmina żydowska należała w średniowieczu do największych i najważniejszych w Małopolsce. Obecnie archiwum miejskie.
 • Wąwóz Królowej Jadwigi - Położony w południowo -zachodniej części miasta. Początek wąwozu znajduję się w pobliżu kościoła św.Pawła na Wzgórzu Świętopawelskim. Jest to rozległy wąwóz lessowy, powstał w wyniku erozji wodnej. Jego długość wynosi około 500 metrów. Maksymalna wysokość u jego wylotu wynosi ponad 10m i tam ściany wąwozu są najbardziej strome. Zbocza wąwozu porastają drzewa liściaste.
 • Góry Pieprzowe – jest to najstarszy górotwór widoczny na ziemiach Polski,  wiek ich obliczany jest na około 500 milionów lat. Na terenie Gór Pieprzowych znajduje się 18-hektarowy rezerwat przyrody z dwunastoma gatunkami dzikiej róży, stanowiący unikalne w skali europejskiej naturalne rosarium. Teren rezerwatu posiada urozmaiconą rzeźbę, jest silnie pofałdowany i porozcinany licznymi wąwozami. Swoją nazwę Góry zawdzięczają odsłonięciom szaroczarnych i ciemnopopielatych łupków ilastych przypominających kolorem pieprz. Najwyższe wzniesienie znajduje się na wysokości 201 m n.p.m.

Urozmaicimy Twój Pobyt

Mamy dla Państwa możliwość wyjścia poza ramy standardowego zwiedzania i urozmaicić Państwa wypoczynek o atrakcje, które dostarczą ogromnej ilości wrażeń i pozostaną w pamięci na długo!

Specjalnie dla naszych Gości poszerzyliśmy ofertę o:

- mobilne zwiedzanie starego miasta Meleksami;

- wizytę w winnicach  w okolicy Sandomierza połączonymi z degustacjami;

- rejsy po Wiśle repliką jednej z niewielu w Polsce łodzi flisackich lub statkiem;

- przejażdżki off-roadowe o różnym poziomie trudności w wyjątkowej scenerii;

- spływy kajakowe o różnym czasie trwania pozwalające relaksować się i podziwiać

    piękną dolinę rzeki Wisły.

- zwiedzanie Żywego Muzeum Porcelany w Ćmielowie

Każda oferta dobierana jest indywidualnie dla naszych klientów.

Zwiedzanie winnic

Wycieczka po winnicach w okolicach Sandomierza podczas której dowiedzą się Państwo o szczegółach produkcji autorskiego wina oraz będą Państwo mieli możliwość degustacji kilku rodzajów wina.

Zwiedzanie miasta meleksem

Oferta idealna na upalne dni, zarówno dla osób starszych i rodzin z dziećmi, jako przedsmak dokładnego zwiedzania zabytków Sandomierza, aby zapoznać się z topografią Starego Miasta. Czas trwania około godziny.

Rejs łodzią flisacką

Niezapomniana, godzinna wycieczka wzdłuż Doliny Wisły, podczas której możemy podziwiać  piękno przyrody oraz panoramę Sandomierza z pokładu jedynej takiej łodzi w regionie. Istnieje możliwość zarezerwowania rejsu podczas którego możemy podziwiaćzachód słońca nad wiślanymi plażami.

Rejs statkiem po Wiśle

Rejs statkiem to jedna z najprzyjemniejszych form zwiedzania Sandomierza. Płynąc w górę rzeki Wisły podziwiamy panoramę Starego Miasta oraz przyrodę Gór Pieprzowych. Rejs trwa pół godziny. Statek odpływa z przystani na bulwarze.

Wycieczki off-roadowe

Wycieczki nieprzejezdnymi, ukrytymi trasami, górami i wąwozami.Przejażdżka podczas której będzie można zobaczyć niedostępne tereny Wisły, dzikie ptactwo, żeremia bobrów, kamieniołomy,źródełka, stare młyny i wiele innych atrakcji. Świetna zabawa połączona z wieloma emocjami.

Spływy kajakowe

Szeroka oferta przygotowana zarówno dla laików,rodzin z dziećmi, jak również zaawansowanych w sportach wodnych. Oferujemy spływy grupowe i indywidualne. Spływ to wyjątkowy relaks połączony z aktywnym wypoczynkiem z widokiem na malowniczetereny Doliny Wisły, panoramy Sandomierza i Gór Pieprzowych.

 Żywe Muzeum porcelany w Ćmielowie

  Odwiedź pierwsze w Polsce Żywe Muzeum Porcelany w Ćmelowie utworzone w roku 2005. W ofercie:

 • zwiedzanie Muzeum z przewodnikiem
 • pokaz produkcji porcelany
 • warsztaty ceramiczne
 • wystawa starej porcelany
 • galeria ikon i obrazów na porcelanie
 • sklep firmowy
 • aleja rzeźb
 • galeria sztuki współczesnej van Rij - największy w Europie zbiór prac światowej sławy artysty Lubomira Tomaszewskiego-obrazy ,,ogniem malowane ''oraz rzeżby tworzone w ,,duecie z naturą''
Apartamenty
Standard z dwoma łóżkami
od 329 /noc
od 329 /noc

Wszystkie pokoje znajdują się na poddaszu (2 piętro- po schodach,  brak windy). W każdym pokoju jest łazienka z prysznicem, telewizor, minibar ...

Szczegóły pokoju

Standard z dwoma łóżkami

 • Metraż: 23-26m2
 • Maks. osób: 2
Standard dwuosobowy
od 339 /noc
od 339 /noc

Wszystkie pokoje znajdują się na poddaszu (2 piętro- po schodach,  brak windy). W każdym pokoju jest łazienka z prysznicem, telewizor, minibar ...

Szczegóły pokoju

Standard dwuosobowy

 • Metraż: 15-17m2
 • Maks. osób: 2
Deluxe z widokiem na rynek
od 409 /noc
od 409 /noc

Wszystkie pokoje znajdują się na poddaszu (2 piętro- po schodach,  brak windy). W każdym pokoju jest łazienka z prysznicem, telewizor, minibar ...

Szczegóły pokoju

Deluxe z widokiem na rynek

 • Metraż: 22-24m2
 • Maks. osób: 2
Studio Superior
od 459 /noc
od 459 /noc

Wszystkie pokoje znajdują się na poddaszu (2 piętro- po schodach,  brak windy). W każdym pokoju jest łazienka z prysznicem, telewizor, minibar ...

Szczegóły pokoju

Studio Superior

 • Metraż: 28m2
 • Maks. osób: 2
Apartament Królewski
od 275 /noc
od 275 /noc

Apartament Królewski mieści się na ul. Maciejowskiego 2/34 w Sandomierzu.  Jest to 64 metrowe mieszkanie z osobną sypialnią, salonem ...

Szczegóły pokoju

Apartament Królewski

 • Maks. osób: 4
/img/img-placeholder.jpg

Szczegóły pokoju

Apartament Sandomierski

 • Maks. osób: 4
Zobacz wszystkie

ul. Rynek 27
27-600 Sandomierz, Polska

Zobacz na mapie
Ta strona używa COOKIES.

Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Więcej w Polityce prywatności.

OK, zamknij